Körning och vandring i Finnbygd?

Forum DISTRIKT Värmland Körning och vandring i Finnbygd?

  • Detta ämne har 3 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2020-03-06 11:13 av .
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #60185
    Mats AbelsonMats Abelson
    Moderator

    Skjegstad föreslår i sin bok ”Kul tur – 21 turer i Värmland” en vandring i Finnbygden. Turen utgår från Torsby och går västerut förbi Lekvattnet och slutar i Lomstorp. Där ställer vi bilarna och går norrut via finntorpet Kissalamp. Därifrån går vandringen in i Norge till finngårdarna Ritamäki och Lebiko där man sedan viker österut in i Sverige igen.

    Turen anges som möjlig att göra på en dag, men övernattning i stuga rekommenderas.

    Någon som hänger på i sommar?

    Bilagor:
    #60197
    Profilbildadmin
    Deltagare

    Låter kul!
    Hänger på om schemat tillåter. Kan övernattning i stuga likställas med taktält, eller menas övernattning under vandringen?

    #60394
    Mats AbelsonMats Abelson
    Moderator

    Som jag har förstått turen så kör man fram till Lomstorp och fotvandrar sedan in till Lebiko och tillbaka. Om skalan stämmer så ska det vara 8-10 km runt. Eftersom finngårdarna är museum (Ritamäki/Ritaberg), bebodda (Svartbäcken) eller förfallna (Kissalamp/Kattjärn) kan det vara poäng att stanna till och vila och studera miljöerna. Kanske övernattning är onödigt. På skogsstig vandrar man ca 3 km/h så det kan gå på en dag utan övernattning. Fast vi kanske kan stanna till på något lämpligt ställe vid sjön Lomsen.

    På kartan nedan ligger Lekvattnet i nordost.

    Kissalamp (Kattjärn)

    • Det här svaret redigerades för 3 år, 9 månader sedan av .
    • Det här svaret redigerades för 3 år, 9 månader sedan av .
    • Det här svaret redigerades för 3 år, 9 månader sedan av .
    Bilagor:
    #60431
    Robert HanssonRobert Hansson
    Deltagare

    Kan rekommenderas!
    Jag(Robert Hansson), Magnus Torssell och Carl Ternsell var i det området förra våren. Fina vägar och vackra områden!

    Det är aldrig försent att ta semester

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.